GÜNDEM

Yetkili isim açıkladı! Asgari ücret zammı netleşti, ilk kez bu kadar büyük artış olacak

Asgari ücret zammı milyonlarca çalışan kişi tarafından merakla bekleniyor. Ocak ayında Asgari ücret ne kadar olacak, Asgari ücrete ne kadar zam gelecek gibi soruların yanıtı araştırılıyor. Nihayet yetkili isimden asgari ücret zammı açıklaması geldi.

Milyonlarca Asgari ücretli çalışan için Ocak ayında yapılacak olan asgari ücret zammı büyük önem taşıyor. Çünkü enflasyon rakamları her geçen gün artmaya devam ediyor ve Asgari ücretli çalışanlar geçinmekte güçlük çekiyor. Temmuz ayında yıllar sonra asgari ücrete ara zam yapıldı ancak Yeterli olmadı. Vatandaşlar hala yüksek enflasyon sebebiyle hayatlarını idame ettirmek de güçlük çekiyor. Ancak yılbaşı için asgari ücretli milyonlarca kişiye güzel haberler geliyor. Uzmanlardan tek tek yeni rakamlar verilirken Yeni yılda asgari ücret zammı rekor kıracak gibi görünüyor.

Asgari ücret zammı milyonlarca kişiyi doğrudan ya da Dolaylı yoldan ilgilendiriyor. Çünkü birçok şirket çalışanlarının maaşlarına asgari ücrete yapılan zam oranında zam yapıyor. Uzun yıllar aradan sonra bu yıl Temmuz ayında asgari ücrete ara zam uygulanmıştı. Asgari ücretle çalışanlar aldıkları ara zam sayesinde bir nebze de olsa rahatladı ancak enflasyon rakamlarının hala yükselmeye devam etmesi ve hayat pahalılığının artması ile birlikte zam eriyip gitti. Şimdi çalışanlar gözünü yılbaşında yapılacak olan zamlara çevirmiş durumda. Yılbaşında yaşanacak olan artış şimdiden merak konusu ve hesaplamalarda sürüyor. Birçok uzman isim asgari ücrete yapılacak olan Zam konusunda hesaplamalar yaparken en net açıklama en yetkili isimden geldi. Peki, 2023 Asgari ücret ne kadar olacak? 2023 Ocak asgari ücret zammı kaç TL olacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI HESAPLANDI

Asgari ücret zammı ile ilgili son dönemlerde uzman isimlerden art arda açıklamalar yapılıyor. Yeni Asır gazetesi yazarlarından Faruk Erden bugüne kadar isabetli açıklamaları ile dikkat çeken isimlerin arasında yer alıyor. Yeni asgari ücretle ilgili yeni bir yazı daha kaleme alan Faruk Erdem, bugüne kadar yapılan asgari ücret zamlarına bakıldığında ve enflasyon rakamlarına bakıldığında ve enflasyon rakamların göz önüne alındığında 2023 Ocak asgari ücret zammını rekor kıracağını söylüyor.

ENFLASYONUN 7 PUAN ÜZERİNE KADAR ÇIKABİLİYOR

Faruk Erdem, köşe yazısında geçtiğimiz yıllar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bugüne kadar yapılan tüm asgari ücret zamlarının enflasyon verilerinin 3 ve 7 puan üzerinde olduğunu belirten Erdem, 2023 yılı içinde böyle bir beklentinin mümkün olacağını söyledi. Ancak Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon beklentisi son derece yüksek. Yüzde yetmiş enflasyon gibi rakamlar telaffuz edilirken asgari ücrete yapılacak olan zammın yüzde seksene ulaşabileceği konuşuluyor. Eğer Enflasyonun 3 ya da 7 puan üzerinde asgari ücret zammı yapılırsa yeni asgari ücret neredeyse güncel ücretin 2 katına kadar yaklaşacak. Yani 2023 net asgari ücret tutarı 8000-9000 TL arasında olacak.

ARALIK AYINDA RAKAMLAR BELLİ OLACAK

Asgari ücret zammı ile ilgili son rakamlar Aralık ayında belli olacak. Aralık ayının başından itibaren asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının başlayacağı tahmin ediliyor. Hükümet işçi ve işveren sendikaları ile görüşmelerini gerçekleştirecek ve Aralık ayının ortalarında yeni asgari ücret açıklanacak.

Başa dön tuşu