SAĞLIK

Yoğun bakımdaki işkence olayıyla gündeme gelen Bayındır İçerenköy Hastanesi yeniden açıldı

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyaya düşen skandal bir görüntü ortalığı ayağa kaldırmış ve tepkiler çığ gibi büyümüştü. Yoğun bakımda yatan yaşlı bir hastaya yapılan işkencenin görüntüleri sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Görüntülerin yayılması ve tepkilerin çığ gibi büyümesinin ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçmiş ve Ataşehir’deki özel hastane için düğmeye basmıştı. Kısa bir süre sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan olayın yaşandığı hastanenin faaliyetlerinin durdurulduğuna dair açıklama gelmişti.

İstanbul Ataşehir’de bulunan Özel Bayındır İçerenköy Hastanesi’nin yoğun bakımında kaydedildiği öğrenilen skandal görüntülerle ilgili 4 kişi tutuklanmıştı. Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçtiği hastaneyle ilgili açıklama yapan Bakan Koca, hastanenin tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurmuştu. 27 gün sonra yeniden hasta kabulüne başlayan hastaneden açıklama geldi.

GÖRÜNTÜLER SOSYAL MEDYAYI AYAĞA KALDIRDI

Hastanenin yoğun bakım servisinde çalışanların yaşlı bir hastaya davranışları sosyal medyayı ayağa kaldırmıştı. Eziyet görüntüleri cep telefonu kamerası tarafından kayıt altına alınırken şahısların yaşlı hastayı korkutarak aşağılayıcı davranışlar sergilediği görülmüştü. Skandal görüntüler sosyal medyada hızla yayılmış ve olaya tepkiler çığ gibi büyümüştü.

HASTANENİN FAALİYETLERİ DURDURULMUŞTU

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan görüntülerdeki olayla ilgili Sağlık Bakanlığı devreye girmiş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, söz konusu hastanenin tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu açıklamıştı. Söz konusu hastane 27 gün sonra yeniden açıldı.

AÇIKLAMA GELDİ

Sağlık Bakanlığı kararıyla tüm faaliyetleri durdurulan hastane yeniden açıldı ve hasta kabulüne başladı. Tekrar faaliyete başlayan Bayındır Sağlık Grubu’ndan açıklama geldi. Söz konusu açıklamada, ‘Bayındır Sağlık Grubu bünyesinde bulunan Bayındır İçerenköy Hastanemiz yeniden faaliyet göstermeye başlamıştır. Sosyal medyada da yer alan ve hepimizi derinden üzen görüntülerin ardından 6 Ekim 2022 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geçici olarak durdurulan hastanemizin faaliyetlerine, yapılan inceleme ve denetim çalışmalarının tamamlanması sonucunda 2 Kasım 2022 tarihinden itibaren yeniden devam etmesine karar verilmiştir. Bu süreçte hastanemizin tıbbi etik ve kalitesinden, hasta odaklı ve güvenilir sağlık hizmet anlayışından tereddüt etmeyerek desteklerini esirgemeyen tüm hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza teşekkür ederiz. Olaya dahil olan kötü niyetli kişilerin hak ettikleri cezaları almaları için konunun takipçisi olmayı sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla duyururuz.’ ifadelerine yer verildi.

 

Başa dön tuşu