GÜNDEM

YÖK Başkanı Özvar’dan KPSS açıklaması: Sıkıntılar var

Geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen KPSS Lisans sınavı soruların sızdırıldığı iddiasıyla iptal edilmiş ve Eylül ayında tekrarlanmıştı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, KPSS soruşturmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. KPSS soruşturmasıyla ilgili ön incelemenin tamamlandığını ve dosyanın savcılığa verildiğini aktaran Özvar, ‘Sıkıntılar var’ ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, iptal edilen KPSS ile ilgili konuştu. KPSS soruşturmasıyla ilgili merak edilenleri yanıtlayan Özvar, soruşturmayla ilgili ön incelemenin tamamlandığını ve dosyanın savcılığa verildiğini bildirdi. Sınavın kendisinden ziyade idari süreçlerle ilgili sıkıntılar olduğunu söyleyen Özvar, ‘Soru benzerliği ortaya çıktıktan sonra ÖSYM yönetiminin süreci yönetme şekliyle alakalı bazı sıkıntılar var.’ dedi. İşte YÖK Başkanı’nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar…

ÖSYM BAŞKANI’NDAN KPSS AÇIKLAMASI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Hacettepe Üniversitesi Beyaz Ev’de medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle buluştu. Son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan ve süreçle ilgili tüm gelişmelerin yakından takip edildiği KPSS soruşturmasıyla ilgili önemli bilgiler aktaran Özvar, KPSS soruşturmasıyla ilgili ön incelemenin tamamlandığını ve dosyanın savcılığa verildiğini bildirdi. Sınavın kendisinden ziyade idari süreçlerle ilgili sıkıntılar olduğunu söyleyen YÖK Başkanı, ‘Yönetsel bakımdan, soru benzerliği konusu ortaya çıktıktan sonra ÖSYM yönetiminin ondan sonraki süreci yönetme şekliyle alakalı bazı sıkıntılar var. Bundan sonrası savcılığın işi. Bizim işin arka planını öğrenecek idari ve hukuki yetkimiz yok. Bizim sadece ön inceleme yapma yetkimiz var.’ dedi.

SINAV TEKRARLANDI

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen ve milyonlarca adayın katılım sağladığı KPSS Lisans oturumu soruların sızdırıldığı iddiasıyla iptal edilmiş ve sınavın tekrarlanmasına karar verilmişti. KPSS Lisans sınavı, 18 Eylül 2022 tarihinde tekrarlandı.

 

Başa dön tuşu