TEKNOLOJİ

Yurt dışından telefon getirenler dikkat: Şartlar değişti, 1 Kasım’da yeni düzenleme başlıyor

Yurt dışından telefon getirenler için şartlar değişti. Ticaret Bakanlığı, yurt dışından telefon getirilmesi konusuyla ilgili harekete geçti. Bu kapsamda yurt dışından gelen yolcuların 3 yılık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısının takip edileceği açıklandı. Yeni düzenleme ile yurt dışından 3 yılda birden fazla telefon getirilmesinin önüne geçilecek.

Ticaret Bakanlığı, yurt dışından yolculukla getirilen eşya muafiyetleri ile ilgili yeni düzenlemeye gidiyor. Bu kapsamda yurt dışından Türkiye’ye gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek. Yolcuların 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek. İşte yurt dışından telefon getirilmesi ile ilgili yeni düzenlemenin tüm detayları…

3 YILDA 1 ADET CEP TELEFONU GETİRİLEBİLİYOR

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, yurt dışından Türkiye’ye gelen yolcular kişisel eşya muafiyeti kapsamında 3 yılda bir adet cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olarak getirebildiği hatırlatıldı. 2019 yılının Mayıs ayında getirilen bu düzenleme kapsamında daha önce 2 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarıldığı ve bunun yanında yurt dışından getirilen telefonlar için yolcunun kimlik numarasına kayıtlı olan hatlarla kullanılma şartının da eklendiği belirtildi.

GETİRİLEN CEP TELEFONU SAYISI TAKİP EDİLECEK

Bu konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ortak yürüttüğü teknik çalışma kapsamında yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek. Bu düzenleme ile yolcuların muafiyet hakları haricinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesinin önüne geçilecek.

1 KASIM’DA BAŞLIYOR

Yeni düzenleme ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye giriş esnasında gümrük sahalarında görevli olan Gümrük Muhafaza Memurları gerekli kontrol ve denetimleri gerçekleştirecek. Yeni uygulama 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren başlayacak.

 

Başa dön tuşu