Yazı Detayı
11 Temmuz 2017 - Salı 14:46
 
Çocuklarda Dışkı Kaçırma Problemi (Encopresis)
Dr. Obengül Ejder
 
 

8 yaşında erkek çocuğu son altı aydır dışkı kaçırma problemi yaşıyordu. Annesi bu durumdan çok rahatsızdı ve sürekli “Neden altına kaçırıyorsun? Koskoca çocuk oldun! Bebek misin sen?” diye kızıyordu. Her seferinde çocuk özür diliyor, ancak yine altına kaçırmaya devam ediyordu. Annesinden bu durumu saklamak için kirli külotlarını çalışma masasının altına, dolabın üstüne, çekmecelerin arkasına itiyordu. Bir süre sonra odaları kötü koku sarınca annesi külotları bulmuş ve oğluna vurmuştu.

 

Sonunda bir çocuk hekimine gittiler ve tetkikleri yapıldı, bir problem çıkmamıştı. Çocuk cerrahisi uzmanı tarafından da yapılan tetkiklerde herhangi bir bağırsak probleminin olmadığı söylenmişti. “Bu durum psikolojk olabilir” demişti hekimleri ve aileyle çalışmaya başladık.

 

Çocukla yaptığımız bir takım gelişim testleri ve psikolojik testlerden sonra, aldığımız aile öyküsünün sonunda çocuğun altından kalkamadığı bir aile probleminin olduğunu görmüş olduk.

 

9 ay önce anne ve babası arasında yaşanılan bir kavga sırasında baba öfke ile çocuğun gözü önünde bıçakla annesini yaralamış ve hastaneye bile götürmeden evi terk etmişti. Çocuk acil servisi arayıp ambulansla annesini hastaneye götürmek zorunda kalmış ve yaşadığı şoku atlatamadan gece babası hastaneye gelip çocuğa küfür ederek vurmuştu.

 

Ertesi gün; annesinin ve babasının öğretmen olarak çalıştığı okuldan ziyarete gelen arkadaşlarına olanları anlatmaması için ailesi tarafından tembihlenmiş, mutfakta bir kaza olduğunu söylemesi için baskı uygulanmıştı.

 

 

Encopresis Nedir?

Organik bir neden söz konusu olmaksızın, çocuğun 3-4 yaşından itibaren dışkısını kontrol edemeyerek altını kirletmesine, Encopresis denir. 2 şekilde görülebilir;

 

Dışkı tutma; aşırı miktarda dışkı biriktirip, sonra birdenbire boşaltma.

 

Dışkı kaçırma; külotlarını ve yataklarını kontrol dışı olarak kirletme.

 

Nedenleri Nelerdir?

Alt ıslatma probleminden daha az rastlanmakla beraber altta yatan önemli problemlerin habercisidir;

 

1. Çocuğa 2-4 yaş arasında uygun olmayan tuvalet eğitimi verilmesi, baskıcı ve korkutucu tutum.

 

2. Aile içi yaşanılan kavgalar, şiddet.

 

3. Aile bireylerinden birisinin hastalığı.

 

4. Annenin aşırı titizliği gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle encopresis tedavisinde 3 esas yaklaşım olan tıbbi, psikoanalitik ve davranışsal tedaviler uygulanır.

 

Tıbbi müdahalede uygun bir diyet ile birlikte dışkının kontrolü için lavman, laksatif ve fitil kullanarak dışkı ile doğrudan fiziksel kontrol sağlanmaya çalışılır.

 

Psikoanalitik görüşe göre iç çatışmaların bir yansıması olarak görüldüğü için; tedavi doğrudan ve dolaylı olmak üzerek iki grupta ele alınabilir.

 

Doğrudan tedavi; oyun terapisi, psikoterapi ya da grup terapisi yoluyla altta yatan nedene yönelik sürdürülen tedavidir.

 

Dolaylı tedavi ise aile içi yaşanılan problemlerin çözümlenmesi için aile terapisi, öğretmenle işbirliği gibi çevre şartlarını iyileştirmeyi amaçlayan tedavi.

 

Davranışsal tedavide doğru bir tuvalet alışkanlığının sağlanmasına ve sürdürülmesi için çocukla ve annesi ile çalışılması.

 
Etiketler: Çocuklarda, Dışkı, Kaçırma, Problemi, (Encopresis),
Yorumlar
Haber Yazılımı